شغل تولید محتوا

شغل تولید محتوا

در این مقاله می‌خواهم برایتان از شغل تولید محتوا بگویم، این که چه کسی تولید محتوا می‌کند و فرآیند تولید محتوا به چه صورت انجام می‌گیرد، همه جزو کار‌های یک کارشناس تولید محتوا است.

یک محتوا نویس اساساً باید چه مقدار محتوا در روز تولید کند، این مقدار بر حسب چه چیزی اندازه‌گیری می‌شود، آیا برای تولید محتوا مهارت خاصی نیاز است یا خیر؟ من در این مقاله قصد دارم به تمام این سوالات برایتان توضیحات کاملی بگذارم.

اما در نخست باید معرفی از تولید محتوا برایتان بنویسم، این که اصلاً محتوا کجا شکل گرفت، محتوا نویسی چه بخشی از یک وبسایت است و آیا فقط با محتوا می‌شود در اینترنت موفق بود؟

 

معرفی محتوا

همانطور که خودتان هم شاید می‌دانید محتوا یعنی یک سری اطلاعات که به صورت هدفمند از طریق یک کانال خاصی برای قشر خاصی از کاربران تولید می‌شود. محتوا می‌تواند به صورت های مختلفی مانند عکس، ویدیو و یا فایل های صوتی و خیلی از روش‌های دیگر روی سایت قرار گیرد.

جمله‌ی معروفی بین کارشناسان تولید محتوا رواج دارد و به این صورت است : محتوا پادشاه است!

این جمله به اهمیت محتوا اشاره دارد، این که محتوا بخش بسیار مهمی در سایت است و این که  یک سایت بدون محتوا معنایی ندارد.

 

 

 

آیا با محتوا خالی امکان موفقیت وجود دارد ؟

محتوا به صورت خالی و بدون این که سئو شود باعث می‌گردد سایت شما دیده نشود. محتوا نویسی بدون سئو، در واقع فایده چندانی ندارد. برای این که محتوا شما جذاب باشد و بتواند دیده هم شود باید علاوه بر محتوا به اصول اولیه سئو هم آشنا باشید.سئو در واقع برای موتور جستجو بسیار مفید است. یک کارشناس تولید محتوا هم باید بتواند موتور جستجو را راضی نگه دارد هم کاربران فضای مجازی را راضی کند.

چگونه محتوا نویسی را آغاز کنم؟

برای آغاز محتوا نویسی و شروع به کار لازم نیست مهارت‌های خاصی را داشته باشید. برای شروع به کار در زمینه محتوا نویسی کافیست یک لپ‌تاپ یا یک کامپیوتر ساده داشته باشید، داشتن زمینه کار کردن با کامپیوتر و این که چگونه در سایت‌های مختلف جست و جو کنید کمک شایانی به شما می‌کند. این که علاقه به حوزه محتوا نویسی داشته باشید از همه چیز مهم‌تر است. برای شروع خواندن چند کتاب و نگاه کردن چندین مقاله در اینترنت می‌تواند به شما کمک شایانی بکند.

مهارت‌های اصلی شغل تولید محتوا را از کجا بیاموزیم ؟

خب حالا شما کامپیوتر را آماده کرده اید و دوست دارید آغاز به کار کنید، اما نمی‌دانید  یک محتوا نویس چه مقدار محتوا در روز تولید می‌کند. همچنین شما ابزار‌های تخصصی مثل وردپرس را یاد ندارید. چاره کار چیست؟

ابزار‌های تخصصی تولید محتوا در اینترنت کدام هستند؟

برای تولید محتوا چندین ابزار جود دارد، اصلی ترین ابزاری که شما با آن کار می‌کنید ووردپرس نام دارد. ورد پرس در واقع سیستم مدیریت محتوا در وبسایت‌ها است. یک ادمین وبسایت پس از دادن اجازه به شما این امکان را می‌دهد تا در وبسایت خودش مطالبی را تحت عنوان محتوا تولید کنید. این متوا همان محوایی است که در بخش‌هایی از یک وبسایت نمایش داده می‌شود.

شما می‌توانید قبل از وررود به وردپرس محتوا خودتان را به صورت متنی در وررد آماده کنید و عکس‌های لازمتان را هم کنار بگذارید. سپس متن تولید شده را درون وررد پرس کپی و پیست کنید.

ابزار‌های تخصصی دیگری نیز وجود دارد که اصلی ترین ابزار برای تغییر عکس‌ها نرم افزار فوتوشاپ می‌باشد. حتماً شما هم با فوتوشاپ آشنایی دارید یا اینکه قبلاً عکس‌هایی دیده اید که با فوتوشاپ تغییر داده شده اند. فوتوشاپ به شما کمک می‌کند تا عکس‌ها را در سایز‌های مختلفی در بیاورید یا اینکه متنی را در عکس اضافه کنید. برای آموزش فوتوشاپ هم می‌توانید ویدیو‌های آموزشی را از اینترنت دریافت کنید و آن‌ها را مشاهده کنید.

 

ابزار تولید محتوا

مقدار تولید محتوا چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

مقیاس تولید محتوا برای متن به صورت کلمه‌ای است. متاسفانه با ایجاد شرکت‌های بسیار بزرگ این قیمت‌ها به شدت افت کرده است.

یک محتوا خوب بالای 1500 کلمه دارد و محتوا نویسان درجه یک 5000 تا 6000 کلمه در یک روز تولید می‌کنند.

اما شما برای شروع از نوشتن محتوا با 1000 کلمه شروع کنید و بعد از یک ماه نوشتن و تمرین کردن باید قادر باشید به راحتی محتوا‌های 2000 کلمه‌ای تولید کنید.

اما این که لحن محتوا چگونه باشد و محتوا تولید شده شما ساده و روان باشد یا تخصصی بحث دیگری است.

نحوه نگارش محتوا چگونه تعیین می‌شود؟

نحوه نگارش محتوا هم بر اساس مطلبی که می‌خواهید برایش تولید محتوا کنید بستگی دارد، این که شما می‌خواهید برای عموم مردم مطلبی را بنویسید یا نه این که دوست دارید یک مطلب تخصصی مثلاً درباره‌ی رشته علوم آزمایشگاهی بنویسید. قیمت محتوا تولید شده هم به نحوه نگارش و زبانی که مطلب را تولید می‌کنید بستگی دارد.

قیمت محتوا چگونه است ؟

اکثر شرکت‌هایی که در زمینه تولید محتوا کار می‌کنند چندین محتوا نویس خبره در اختیار دارند، پس از اینکه محتوا نویس محتوا خودش را تولید کرد و بسته بر حجم و کیفیت تولید شده قیمتی برای هر کلمه آن داده می‌شود.

قیمت محتوا برای هر کلمه چیزی حدود 20 تا 30 یا نهایتاً 40 تومان بر اساس هر کلمه است.

یعنی یک محتوا 1000 کلمه ای چیزی حدود 30 هزار تومان درآمد دارد. شرکت‌ها در واقع قیمت‌ها را کمی بالا تر تعیین می‌کنند وخودشان از این محتوا سود دریافت‌ می‌کنند.

این که محتوا شما تخصصی باشد یا عمومی روی قیمت آن تاثیر بسزایی دارد. کسانی که محتوا‌های انگلیسی را به فارسی ترجمه می‌کنند، حدود 2 تا 3 برابر محتوا نویسان معمولی دریافتی خواهند داشت.

خب حالا شما با ابزار‌ها و قیمت محتوا هم آشنا شدید اما مردد هستید که آیا این شغل برایتان مفید است یا خیر، در ادامه برایتان درباره مزیت‌های یک محتوا نویس می‌گوییم.

مزایای شغل تولید محتوا

محتوا نویسی مزایای فراوانی دارد ازجمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

قیمت محتوا

دریافتی حقوق بر اساس کلمه‌ای

همانطور که برایتان گفتم یک محتوا نویس می‌تواند بر اساس کلمه‌ای حقوق دریافت کند. شما در واقع می‌توانید چندین روز محتوا بیشتری تولید کنید و چند روز دیگر را کاملاً استراحت کنید. محتوا نویس حرفه‌ی به راحتی می‌تواند محتوا زیادی تولید کند و هر وقت اراده کند آن‌ها را انتشار دهد.

کار همیشه هست

شاید شما هم نگرانی درباره شرایط کاری داشته باشید، این که شما در یک مغازه کار کنید و بر اساس مریزی مانند کرونا کسب و کار مغازه مختل شود اصلاً جالب نیست. اما تا زمانی که اینترنت فعال باشد و حتی اگر اینترنت چند روز فعال نباشد شما می‌توانید در خانه و با سیستم‌کامپیوتری که در اختیار دارید محتوا خودتان را در ئرد تولید و ذخیره کنید. در تولید محتوا شما دیگر نگران محل کارتان نیستید زیرا پیوسته سایت‌ها به مطالب جدیدی نیاز دارند . این که شما کارشناس تولید محتوا باشید و شغلی پیدا نکنید تقریباً ناممکن است.

ابزار‌های نه چندان دشوار برای شروع

برای شروع به کار لازم نیست خرج فراوانی بکنید. این که یک سیستم کامپیوتری معمولی داشته باشید و یک کی‌بورد کافی است. یک متخصص محتوا به ابزار‌های خاصی نیازندارد. ذهن یک متخصص محتوا ابزار اصلی اوست زیرا ذهن است که به او ایده می‌دهد و به او کمک می‌کند تا مطالب مهم و خاصی را تولید کند.

زیبایی در کار

زیبایی در کار تولید محتوا بدین‌ صورت است که شما با مطالب مختلف آشنا می‌شوید. در واقع چون شما مطالب زیادی را تولید می‌کنید با محیط‌های مختلفی آشنا می‌شوید و درباره‌ی مطالب مختلفی می‌خوانید. زیبایی در کار تولید محتوا واقعاً زیاد است به گونه‌ای که شما با مکان‌های مسافرتی، ماشین‌های مختلف و بسایری دیگر از حوزه‌هایی که در آن تولید محتوا انجام‌ می‌دهید گفته می‌شود.

بهترین مکان برای یادگیری تولید محتوا کجاست ؟

برای تولید محتوا شما می‌توانید مقالات آموزشی بخوانید و همچنین می‌توانید ویدیو‌های آموزشی لازم را هم دریافت کنید.

شما باید به صورت روزانه نوشتن را تمرین کنید، هرچه سرعت دستتان بالا برود محتوا بیشتری هم تولید می‌کنید.

اما بهترین روش یادگیری تولید محتوا به صورت کارآموزی است. شما در یک دوره کاراموزی تمام مهارت‌های لازم را در عرض 3 ماه یاد می‌گیرید و بعد از آن شما می‌توانید به عنوان کارشناس تولید محتوا فعالیت کنید.

 

محتوا

حقوق‌های دریافتی شغل تولید محتوا چقدر است؟

خب کارشناس تولید محتوا هم مانند سایر مشاغل در ابتدا دریافتی بالایی ندارد و پس از گذشت چندین سال و اضافه شدن تجربه طبیعتاً افزایش حقوق هم دارد. در ابتدا حقوق دریافتی در اکثر شرکت‌ها حقوق پایه وزارت کار است، بعد از گذشت چندین سال افزایش حقوق هم امکان پذیر است. در ابتدا شما نباید انتظار دریافتی حقوق کلانداشته باشید، بعد از اینکه شما سال‌های اول و دوم کاریتان را طی کردید این حقوق افزایش پیدا می‌کند و شما می‌تواندی به عنوان کارشناس ارشد تولید محتوا فعالیت داشته باشید.

سخن نویسنده:

در آخر باید بگویم که بنظر می‌آید با پیشرفت تکنولوژی و افزایش کسب و کار‌های اینترنتی، اکثر شرکت‌ها به کسب و کار اینترنتی روی بیاورند. کارشناس تولید محتوا بخش بسیار مهمی از یک کسب و کار اینترنتی است، درج محصول ویرایش عکس و کلاً عملکرد‌های مختلفی که روی یک محتوا انجام می‌گیرید بخش عمده‌ای از آن را کارشناس تولید محتوا انتجام می‌دهد. باید گفت که کارشناس تولید محتوا با کارشناس سئو در زمینه بهبود عملکرد سایت همکاری می‌کند. امیدوارم این مقاله بتواند شما را با نحوه کارشناس تولید محتوا شدن و به طور کلی با شغل توالید محتوا آشنا بکند.

 

کد مطلب:1003300030101000704

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا